среда, 25. децембар 2013.

Trajni pečat poezije Desanke Maksimović

Završnica obeležavanja dvadeset godina od smrti Desanke Maksimović. Svojim delom obuhvatila i duboko obeležila ceo srpski 20. vek

 Desanka Maksimović
Desanka Maksimović
NAJZNAČAJNIJA srpska spisateljica uz Isidoru Sekulić, Desanka Maksimović, svojim životom i svojim delom je ne samo obuhvatila nego i duboko obeležila ceo srpski 20. vek. Veličini opusa srazmerna je umetnička i opšteljudska vrednost njene poezije, rekao je u torak profesor Jovan Pejčić u Narodnoj biblioteci Srbije, na svečanosti kojom je označena završnica obeležavanja dvadesetogodišnjice smrti velike pesnikinje i dvadesetogodišice postojanja njene Zadužbine.

Skup je bio posvećen dvema novim knjigama u izdanju Zadužbine: Zborniku radova "Nad celokupnim delom Desanke Maksimović", i studiji Snežane Paser "Folklorni elementi u stvaralaštvu Desanke Maksimović".
Zbornik donosi 25 radova eminentnih proučavalaca stvaralaštva Desanke Maksimović u svim njegovim dimenzijama i namenama. Autori dolaze iz značajnih srpskih i inostranih naučnih centara - po tome zbornik ima međunarodnu vrednost. Druga važna osobina zbornika je, po Pejčićevim rečima, da radovi u njemu osvetljavaju sve žanrove kojima se Desanka bavila, počev od poezije, preko stvaralaštva za decu, pripovedaka, romana, putopisa i prevoda do književne kritike, te da ovakav zbornik o pesnikinji srpska književna nauka dosad nije imala. Pejčić je posebno izdvojio rad Vladimira Jovanovića o muzičkim delima koja su inspirisana Desankinim stihovima, odnosno rad Biljane Dojčinović koji stavlja pesnikinju u kontekst istraživanja ženske književnosti.
U delu Snežane Paser "Elementi narodne književnosti u stvaralaštvu Desanke Maksimović", po rečima profesora Boška Suvajdžića, književno delo pesnikinje samereno je u njegovim odnosima prema tradicijskoj matrici i folklornom predtekstu, ali i prema delima savremenih srpskih pisaca i prethodnika koji su predstavljali lanac tradicije iz koje je izrastao i oformio se pesnikinjin umetnički pogled na svet.
- U ozbiljnoj naučnoj studiji autorka zaključuje da je Desanka Maksimović od samog početka bila okrenuta narodnom stvaralaštvu, ali je istovremeno bila otvorena i za moderne tokove srpske književnosti. Ukazala je i na bogate slojeve paganskog nasleđa, na intenzivna i postojana prelivanja mitološke matrice, obrednog pamćenja i lirske osećajnosti u repertoaru najveće srpske pesnikinje dvadesetog veka - rekao je Suvajdžić.
Upravnik Zadužbine profesor Staniša Tutnjević rezimirao je ovogodišnju aktivnost Zadužbine i rekao da će imena članova novog žirija za dodelu nagrade "Desanka Maksimović" biti saopštena u januaru.

PRESEDAN
ZBORNIK radova može se smatrati presedanom u današnjoj srpskoj nauci o književnosti, jer je ugledao svetlo dana nepuna dva meseca nakon što je održan naučni skup o ukupnom delu Desanke Maksimović u Soko-gradu od 16. do 18. oktobra - naglasio je Pejčić i dodao:
- Njegovo pojavljivanje karakteriše još jedna srećna okolnost, inače retka u srpskoj kulturi. Godine 2012. Zadužbina je sa "Službenim glasnikom" i Zavodom za udžbenike štampala Celokupna dela Desanke Maksimović u 10 velikih tomova. Ova činjenica odredila je naslov zbornika, a mirno mu možemo dodati podnaslov: "Desanka Maksimović u svom i novom književnom vremenu".

Нема коментара:

Постави коментар